HABERLER  VE  DUYURULAR                                                                      

Sudi Arabistan'a gidecek vatandaşlarımız için çok önemli hususlar ve duyuru
T.C. Riyad Büyükelçiliği Duyurusu 19.03.2008

1.
Ülkeye uyuşturucu sokmanın cezası, vize başvuru formunda da ifade edildiği üzere idamdır
2. Ülkeye alkollü içeceklerin sokulması yasaktır
3. Ülkede içki içmek, üretmek ve satmak yasaktır.
4. Ülkeye, uygunsuz içerikli herhangi bir yayının sokulması yasaktır
5. Vatandaşlarımızın Suudi Arabistan’da bulundukları süre içerisinde pasaportlarını veya ikamelerini sürekli olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
6. Vatandaşlarımızın, anlamadıkları bir dilde hazırlanmış herhangi bir belgeyi imzalamamaları tavsiye edilir.
7. Herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda Büyükelçiliğimiz veya Cidde Başkonsolosluğumuzla irtibata geçilmesi, para karşılığı yardım teklif edenlere kesinlikle itibar edilmemesi gerekir. Bilgilerinize sunulur.

Ayrıca şu konularda Sudi Arabistan ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir:

Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızın, Suudi yasalarıyla ülkemiz yasaları arasında büyük farklılıklar bulunduğunun bilincinde olmaları gerekmektedir. Yasalarımızda suç sayılmayan bazı hususlar Suudi yasalarında suç sayılmaktadır.

Suudi Arabistan’da devletin yönetiminde ve günlük yaşamın hemen hemen her alanında katı şeriat kuralları uygulanmaktadır. Katı islami kurallara uyulmaması durumunda ise yerel makamlar ağır cezalandırma (hapis, sınırdışı) yöntemine başvurabilmektedir.

Her yönüyle dinsel kuralların geçerli olduğu Suudi Arabistan’da Cuma günleri kutsal gün olması nedeniyle çalışılmamakta, Perşembe günleri de birçok işyeri kapalı bulunmaktadır. Haftanın ilk günü Cumartesidir.

Suudi Arabistan’da hicri takvim uygulanmaktadır.

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesince ve Cidde Başkonsolosluğumuzca, Suudi yasalarını ihlal eden vatandaşlarımıza ancak, yürürlükteki yasaların uygulanması yönünde yardımcı olunabilir. Yani her vatandaşımız işlediği suçun cezasını çekmek durumunda kalmaktadır (Örneğin ülkeye içki sokulması).

Suudi Arabistan’da, adam öldürme ve zina ya da eşcinsellik gibi cinsel suçlar ölümle cezalandırılmaktadır. Ölüm cezası açık alanda ve toplum önünde gerçekleştirilmektedir. Ancak bu cezanın uygulanmasına giderek daha az başvurulmaktadır.

Şeriat yasalarına göre, borcun ödenmemesi suç sayılmakta ve hapis cezasına çarptırılmak için yeterli sebep olarak görülmektedir. Hapis cezası ise, borcu ortadan kaldırmamaktadır. Bu durumda, gerek kişisel borç altına girmekten kaçınmak, gerek işverenin mali hesaplarını dikkatli tutmak gerekmektedir. Şahıs, çalıştığı işyerinde, Suudi Arabistan’da şirketin tek temsilcisi olarak değerlendirildiği takdirde, şirketin borçlarından kişisel olarak sorumlu tutulabilmektedir.

Suudi Arabistan’da motorlu taşıtlar için üçüncü şahıs sigortası zorunludur. Özellikle şirket arabası kullanıldığı takdirde, arabanın üçüncü şahıs sigortasının yaptırılmış olduğundan emin olunmalıdır.

Alkol tüketimi, birkaç haftadan birkaç aya kadar, alkol kaçakçılığı, üretimi ve dağıtımı ise birkaç yıl hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Kırbaç cezası da uygulanabilmektedir. Suudi makamları, alkol yapımı için gerekli donanıma sahip olanları da ağır şekilde cezalandırmaktadır.

Suudi Arabistan’da uyuşturucu suçları çok ağır şekilde cezalandırılmaktadır. Yabancılar dahil, uyuşturucu kaçakçıları ölüm cezasına çarptırılmaktadırlar. En küçük miktarda uyuşturucu bulundurmak 2 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabilmektedir.

Suudiler ağırbaşlı ve misafirperver insanlardır. Çalışma hayatında ve sosyal yaşamda katı bir biçimde cinsel ayrım sözkonusudur. Aile ortamı dışında kadın ve erkek bir araya gelmemektedir. Suudi kadınların çoğu yüzlerini örtmektedirler. Kadınların araba kullanmaları yasaktır.

Suudi Arabistan’da fotoğraf çekilmesine çevreye rahatsızlık vermeme gibi birtakım koşullara uymak şartıyla izin verilmektedir. Bununla birlikte, uygulamada toplum içerisinde fotoğraf çekilmesine sıcak bakılmamaktadır. İzin almadan bir kişinin, bir binanın veya herhangi bir yerleşim biriminin fotoğrafının çekilmemesine dikkat edilmelidir. Öte yandan, Suudi Arabistan’da kamera ve fotoğraf makinesi mağazaları yaygındır.

Suudi Arabistan’a gelmeden önce vize alınması gerekmektedir. Suudi Arabistan’a uyuşturucu, alkol, müstehcen kitap, film, resim veya açık giyimli kadın resmi getirilmemelidir. Suudi Arabistan’da her gün, bazı ilaç ürünleri uyuşturucu listesine alınabilmekte olup, ülkeye iyiniyetle ilaç sokan bir kişi, gözaltıyla karşı karşıya kalabilmektedir.

Suudi Arabistan’da kesin bir kıyafet yasası yoktur. Kadın ve erkek için en doğrusu, toplum içerisinde muhafazakar bir giyim sergilemektir. Kadınların hepsi abaya (pelerine benzer siyah üstlük) giymekte, bazıları da mağaza ya da alışveriş merkezlerinde mutavva (din polisi) ile karşılaşma korkusuyla başlarını hatta yüzlerini dahi örtmektedirler. Erkekler toplum içerisinde şort giymemelidirler.

Sıcağa karşı önlem alındığı takdirde, Suudi Arabistan’a gelenler için ciddi bir sağlık tehdidi bulunmamaktadır. Yalnız Suudi Arabistan’ın güneybatısında bulunan Jizan şehrinde sıtma tehlikesi vardır ve bu bölgeye gidenler sıtma taşıyıcısı olarak değerlendirilmektedirler. Hac döneminde ziyaretçiler menenjit aşılarını göstermek durumundadırlar. Birçok ülkede olduğu gibi, Suudi Arabistan’da da, tüberküloz, polio, hepatit ve tetanoz aşısı olmak yararlı görülmektedir.

Sağlık hizmetleri, Cidde, Riyad, ve Dhahran/Dammam/Al Khobar gibi şehir merkezlerinde genellikle iyi olmakla birlikte, çok pahalıdır.

Sözkonusu üç şehir merkezinde, Batılı ülkelerde mevcut birçok ürünün satın alınabileceği süpermarketler vardır.

Suudi Arabistan’da çoğunlukla Batılıların yaşadıkları sitelere gerçekleştirilen terörist saldırılar sonucunda ülkenin her yerinde güvenlik tedbirleri arttırılmıştır. Nadiren de olsa, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışmalar meydana gelmektedir.

Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımız, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi ya da Cidde Başkonsolosluğumuza kayıt yaptırmalıdırlar.

 Belçikaya gitmek istiyorsanız vize rehberiniz Belçika Vizesi bölümünde.

 Anasayfaya dönmek için tıklayınız.

 Haberler ve Duyurular sayfasına dönmek için tıklayınız.

 

                               

www.vizerehberiniz.com
Türkiyenin en büyük vize bilgi bankası

                                                                                                                                    
                       

                          

                                                 AnasayfaPasaportOturum ve EvlilikVize HaberleriLinklerİletişim

                                                                        

                                                                   www.vizerehberiniz.com
                  Anasayfa   Pasaport Bilgileri   Yurtdışında Oturum ve Evlilik  Haberler ve Duyurular  Linkler  İletişim
                                          Elegance Web Design (Unoffical)  eleganceweb@gmail.com
                                                                         Gizlilik Politikası